Krauterhaus Sanct Bernhard ، آویژه تجارت فارمد ، مکمل دارویی ، قرص لاغری ، کپسول ویتامین
شرکت آویژه تجارت فارمد

فروش مستقیم از داروخانه سودمند و ارسال رایگان از داروخانه سودمند

موبایل ( پاسخگویی سریع فروش و مشاوره 9 صبح الی 11 شب حتی ایام تعطیل ) : 09012589134

داروخانه سودمند ساعت 16 الی 21  : بزرگراه یادگار امام ، پایین تر از خیابان آزادی ، تقاطع خیابان هاشمی ، ضلع شمال غربی

  مشاوره و فروش : 86072181 -  86072170

هیالورونان خوراکی درد زانو را کاهش می دهد

چکیده

هیالورونان یکی از اجزایی است که به ویژه در مایع زلاله ای سینوویال فراوان است .آزمایشات بالینی دو سو کور( آزمایشاتی که نتیجه ی آن هم از دید بیمار و هم از دید مسئول مخفی می ماند، آزمایش دوسو کور است.) ، در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۵ ، اثربخشی HA را برای درمان علایم مرتبط با synovitis و به ویژه درد زانو ، تسکین افیوژن مفصلی و یا التهاب و بهبود قدرت عضلات زانو را به اثبات رساندند .مکانیسمی که HA بر آن تاثیر می‌گذارد ، به ویژه اتصال گیرنده در اپیتلیوم روده ، به تدریج روشن شده‌است .این بررسی اثرات HA بر درد زانو را در کارآزمایی‌های بالینی و همچنین مکانیسم این اثرات و ایمنی اسید هیالورونیک بررسی می‌کند

 

مقدمه

تعداد بیماران مبتلا به استئوآرتریت در کشورهای توسعه‌یافته رو به افزایش است .در ایالات‌متحده ، ۴۳ میلیون بیمار در سال ۱۹۹۷ مبتلا به آستئوآرتریت تشخیص داده شده اند و این رقم در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۶۰ میلیون نفر خواهد رسید  .OA شدید با استئوتومی (جایگزینی مصنوعی مفصل)، درمان می‌شود. اگرچه درمان‌های محافظه کارانه مانند تزریق داخل مفصلی هیالورونان (اسید هیالورونیک )، .این علائم را بهبود می‌بخشند، ولی برای کسانی که باید بصورت مستمر جهت انجام این تزریق دردناک به بیمارستان مراجعه کنند، فشار ذهنی و خطر عفونت تزریقاتی را بهمراه دارد. در این میان ، مکمل‌های غذایی ما اسید هیالورونیک ، گلوکزامین و کندروایتین سولفات به عنوان دارو فروخته می‌شوند که عمدتا مشکلات زانو را برطرف می کنند. . اسید هیالورونیک تاثیر زیادی در درمان درد زانو دارد.  ( برای مثال ، دوز HA بیش از ۲۴۰ میلی‌گرم در روز ؛ جدول ۱ ) .( ۱۵۰۰ میلی‌گرم در روز و کندروایتین سولفات  ۶۷۵ میلی‌گرم در روز ) [ ۳ ] .دریافت مکمل‌های غذایی هزینه های زیادی را بر بیماران تحمیل میکند، میانگین قیمت عمده‌فروشی برای پنج ویال تزریق داخل مفصلی (Hyalgen®, Fidia Farmaceutici S.p.A., Italy ) ۶۶۱ دلار آمریکا است که برای ۶ ماه موثر است .این قیمت برابر با ۱۱۰ دلار آمریکا در ماه است .در مقابل ، هزینه مکمل‌های غذایی موثر برای یک ماه ۵۰ دلار است.

 

ویژگی‌های HA (هیالورونیک اسید):

هیالورونیک اسید  یک پلی‌ساکارید با وزن مولکولی بالا است که متشکل از تکرار دی‌ساکارید پلیمری - اسید گلوکورونیک است ( شکل ۱ ). همه مهره ‌داران ومیکروارگانیسم (جاندارانی هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند) هیالورونیک اسید را در درون خود تولید می‌کنند .در انسان‌ها، هیالورونیک اسید در هر بافت همبند و ارگانی مانند پوست، مایع سینوویال، رگ‌های خونی، سرم، مغز، غضروف ، دریچه‌های قلبی و بندناف حضور دارد [ ۷ ] . به طور خاص ، بالاترین غلظت مایع زلاله ای  HA در بدن را 3 mg/mL است.  [ ۸ ]

 

 

جدول ۱ - خلاصه اثرات بهبود درد ناشی از هیالورونان بلع شده

مواد و روش‌ها

نهاد

نتیجه

طرح‌های مطالعه

HA در( mg۶۳۰ ( HA به مدت ۲ هفته

۲۴ بیمار مبتلا به درد زانو ( در ژاپن )

بهبود درد و ناراحتی زانو

آزمایشات بالینی تصادفی دو سو کور، دارونما

HA در( mg۸۰ ( HAروزانه به مدت ۲ ماه

۲۰ بیمار ۴۰ سال با ارزیابی اجرایی زانو ( در ایالات‌متحده )

بهبودی قابل‌توجه از پایه برای درد بدنی زیر مقیاس درد بدنی و خلاصه اجزای بدنی .

آزمایشات بالینی تصادفی دو سو کور، دارونما

HA در ۲۰۰ میلی‌گرم ( MW ۹۰۰ k ) روزانه ۸ هفته

۲۶ بیمار ۵۰ ساله بهبود درد زانو با درد زانو و سفتی زانو در ژاپن

بهبود چشمگیر امتیاز tatal و فعالیت روزمره زندگی

آزمایشات بالینی تصادفی دو سو کور، دارونما

HA در ۲۴۰ میلی‌گرم ( MW ۹۰۰ k ) روزانه ۸ هفته

۲۵ بیمار با knee OA ( نمره درد ۱۰ ۱۰ ) ( در آمریکا )

بهبود قابل‌توجه افیوژن سینوویال و درد زانو

آزمایشات بالینی تصادفی دو سو کور، دارونما

 Mixture HAدر mg  ۸۰ (  HA  برای  ۶ ماه

69 بیمار مبتلا به زانو و synovitis ( در ژاپن )

بهبود عملکرد و عملکرد کلی و کلی بیماران

مطالعه کوهورت گذشته‌نگر ، تحت کنترل PCT

HA   Mixtureدر ( mg  ۶۳۰ ( HA  به مدت ۴ ماه

۴۰ بیمار مبتلا به زانو و synovitis ( در ژاپن )

بهبود شاخص متابولیسم استخوان

آزمایشات بالینی تصادفی دو سو کور ، دارونما

HA در 2520 میلی‌گرم  به مدت ۱۲هفته

۲۹ بیمار مبتلا به زانو و synovitis ( در ژاپن )

بهبود وضعیت سلامت

آزمایشات بالینی تصادفی دو سو کور ، دارونما

HA در ۲۰۰ میلی‌گرم ( ۹۰۰ کیلو وات ) روزانه به مدت ۱۲ ماه

۳۸ بیمار مبتلا به زانو ( در ژاپن )

بهبود کلی نمره کلی JKOM ، درد و سفتی زانو و فعالیت‌های عمومی

آزمایشات بالینی تصادفی دو سو کور ، دارونما

Mixture HA در (mg  ۸۰ ( HA  به مدت ۹۰ روز

۲۱ بیمار ۷۰ سال با ارزیابی اجرایی زانو ( در ژاپن )

بهبود چشمگیر امتیاز tatal و فعالیت روزمره زندگی

آزمایشات بالینی تصادفی دو سو کور ، دارونما

HA در ۲۰۰ میلی‌گرم ( MW ۹۰۰ k ) روزانه ۸ هفته

۲۵ بیمار با knee OA ( نمره درد ۱۰ ۱۰ ) ( در آمریکا )

بهبود قابل‌توجه افیوژن سینوویال و درد زانو

آزمایشات بالینی تصادفی دو سو کور، دارونما

 Mixture HAدر mg  ۸۰ (  HA  برای  ۶ ماه

69 بیمار مبتلا به زانو و synovitis ( در ژاپن )

بهبود عملکرد و عملکرد کلی و کلی بیماران

مطالعه کوهورت گذشته‌نگر ، تحت کنترل PCT

ساختار هیالورونان ، هیالورونیک اسید ، ساختار هیالورونیک اسید ، ساختار مکمل هیالورونیک اسید ، hyaluronic acid

 

مراجعه

 

HA یک پلی‌ساکارید با وزن مولکولی متوسط ( MW ) از چند صد تا چند میلیون ، andthus ، ithashighviscosityinwater است .ویسکوزیته مایع سینوویال به هیالورونیک اسید مربوط می‌شود و به عنوان روان‌کننده برای حرکات مفاصل عمل می‌کند که منجر به ضریب اصطکاک تقریبا صفر در غضروف های مشترک می‌شود [ ۹ ] .مشخص شده‌است که بیماران با استئوآرتریت در مایع سینوویال خود غلظت هیالورونیک اسید را کاهش داده‌اند [ ۱۰ ] .به منظور احیای سطوح کاهش هیالورونیک اسید و درمان استئوآرتریت ، تزریق داخل مفصلی به طور گسترده استفاده می‌شود .عملکردهای هیالورونیک اسید  شامل جلوگیری از تحلیل رفتن غضروف [ ۱۱ ، ۱۲ ] ، محافظت از لایه بیرونی غضروف [ ۱۳ ] ، مقابله با التهاب سینوویال [ ۲۱ ، ۲۲ ] ، افزایش تراکم کندروسیت [ ۲۳ ] ، تنظیم کردن مایع سینوویال [ ۲۵ ] ، وکاهش و درمان درد غضروف است [ ۲۶ ] ..تزریق داخل مفصلی باعث کاهش میزان مواد التهابی مانند پروستاگلاندین E۲ می‌شود .بنابراین، هیالورونیک اسید رابطه قوی با سلامت مفصل زانو دارد .

 

مکانیسم‌های درمان HA خوراکی برای درد زانو

 

به طور کلی اعتقاد بر این است که برای بدن جذب پلی‌ساکارید (  HA) دشوار است . به عنوان پلیمر وزن مولکولی بالا در بدن جذب نمی‌شود .یک تست با استفاده از سلول‌های اپی تلیال روده ( سلول 2- caco )نشان داد که HA با بیش از 〖1*10〗^5  به ندرت جذب می‌شود .برعکس ، مقدار هیالورونیک اسید جذب‌شده توسط ( سلول 2- caco  )با کاهش ولتاژ HA 〖5*10〗^3 یا 〖 ،2*10〗^4، 〖7*10〗^4افزایش می‌یابد [29].

 Kurihara و همکارانش گزارش دادند که هیالورونیک اسید به ۲ تا 6 پلی ساکارید باکتری روده ای تقسیم می شود و این پلی‌ساکاریدها توسط روده کوچک جذب بدن می‌شوند [30]. پس از تجزیه HA به وسیله باکتری های روده ای به فرم MW کم، پلی ساکارید آزاد به مفاصل و سایر بافت ها مهاجرت می کند. Lactobacillus و Bzfidobacterirn به عنوان نمونه هایی از باکتری های روده ای هستند که نقش مهمی در جذب HA دارند. [31]

به گزارش Balogh و همکارانش برچسب تکنسیوم هیالورونیک اسید ( 〖1*10〗^6 (MW  به وسیله بافت‌هایی مانند مفاصل پس از تجویز خوراکی در موش صحرایی و سگ جمع‌آوری می‌شود الگوی جذب رادیواکتیو بافت برای هیالورونیک اسید  برچسب تکنسیم-۹۹ام (یک رادیوایزوتوپ پر مصرف در پزشکی هسته‌ای است ) تشابهی با الگوی جذب رادیو اکتیو بافت  برای برچسب  تکنسیم-۹۹ام که به عنوان کنترل استفاده می شود، ندارد. این موضوع این اصل را بیان میکند که برچسب تکنسیم-۹۹ام، تکنسیم-۹۹ام رادر بافت آزاد نمی کند .این مطالعات به وضوح نشان می‌دهند که اسید هیالورونیک توسط بدن جذب می‌شود .با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تاثیرپذیری مسیر جذب هیالورونیک اسید بر کاهش درد زانو مورد نیاز است .مکانیزم دیگر توسط Asari و همکاران در سال ۲۰۱۰ روشن شد .این گزارش یک آبشار علامت دهی را شناسایی کرد که در آن گیرنده‌های سلول‌های اپی تلیال روده توسط HA دهانی فعال می شوند که باعث کاهش درد می شود به موش های MRL-lpr / lpr، نوعی بیماری، بیماری تیروئیدی نوع Th-1، به صورت خوراکی تزریق شد. HA خوراکی به گیرنده روده متصل می شود( TLR-4گیرنده Toll-like-4).  آنالیز آرایه سایتوکاینی نشان داد که هیالورونیک اسید - ۱۰ (تولید اینترلوکین ۱۰ ( IL - را افزایش می‌دهد .آنالیز آرایه DNA بافت روده بزرگ نشان داد که HA - regulates مهارکننده سیگنال دهی سیتوکین3 (۳ ( SOCS و پایین ، تنظیم بیان pleiotrophin را تنظیم می کند. این نتایج نشان می دهد که اتصال HA به TLR-4 موجب افزایش بیان IL-10 و SOCS3 می شود و بیان پلیوتروفین را منجر به ضد التهاب آرتریت می کند (شکل 2).

 

آزمایشات بالینی HA خوراکی برای درمان زانو درد

 

ما پایگاه‌های اطلاعاتی را تا ۲۹ اکتبر ۲۰۱۵ جستجو کردیم. کلمات جستجو برای همه پایگاه‌های اطلاعاتی حاوی اصطلاحاتی مانند هیالورونان ، دریافت و درد زانو بودند. ما پس از مرور کامل متن ، ۱۳ گزارش مربوطه را انتخاب کردیم بسیاری از آزمایشات تصادفی، دو سو کور، دارو نما  اثربخشی اسید هیالورونیک مکمل غذایی را در کاهش درد زانو از سال 2008 در ایالات متحده، اتحادیه اروپا و آسیا نشان داده اند. (جدول 1) در سال 2008، یک مکمل غذایی حاوی هیالورونیک اسید به عنوان ماده اصلی پس از دو آزمایش بالینی گزارش شد. این مکمل علاوه بر هیالورونیک اسید از ترکیبات متعدد؛اثرات بالقوه تشکیل شده است که نمیتوان تاثیر آن ها را در کاهش درد زانو بی اثر دید، اما تاثیر مکمل در درمان درد زانو تایید شده است.

هاتایاما و همکاران [34] 24 بیمار ژاپنی با درد زانو مزمن (گروه هیالورونیک اسید = 13 نفر، گروه دارونما = 11 نفر، میانگین سنی 47.5 سال) با یک مخلوط هیالورونیک اسید در دوز 1800 میلی گرم در روز (HA، 60 میلی گرم / روز) و دارونما به مدت 2 هفته مصرف کرند، گروه هیالورونیک اسید در بهبود درد زانو و ناراحتی در مقایسه با گروه دارونما بهبود معناداری داشتند.

 

در ایالت متحده کالمن و همکارانش 20 نفر را که بالای 40 سال سن داشتند را مورد آزمایش قرار داد. میانگین سنی این افراد 56.3 می باشد. برای این افراد به مدت2ماه هر روزmg 48 هیالورونیک اسید می دادند،بعد از 2ماه نتایج شاخص درد نشان داد  که کسانی که درد مفاصل یا پوکی استخوان دارند با بهبود مواجه شدند.

شاخص درد مفاصل دانشگاه های مک کارشناسی در مورد پوکی استخوان یک فرم کوتاهی را در 2 نسخه درست کردند و برای 36 ایلت متحده با اسم شاخص کیفیت زندگی پخش کردند. این فرم نشان دهنده از بین رفتن درد زانو و پوکی استخوان با نمرات بالا بود. قابل ملاحضه است که عملکرد این دارو از نظر پزشکی نیز چشم گیر است.

امتیازات هیالورونیک اسید در مقابل با دارونما این است که دارونما بعد از اتمام شروع به درد گرفتن مجدد می کرد. در سال 2009 دو آزمایش بالینی با استفاده از هیالورونیک خالص (بیش از 98% خالص )گزارش داده شد. این آزمایشات نشان داد که اثر مکمل هیالورونیک اسید بر درد زانو بسیار زیاد بوده است.

 

 

مکانیسم بهبود آرتروز ،مکانیسم درمان التهاب زانو ، هیالورنان ، چگونگی درمان بیماری آرتروز ، hyaluronic acid

ایواسو متخصص و داروساز ژاپنی آزمایشاتی را انجام داد که همگان را متعجب ساخت. آزمایش او بر روی 33 بیمار با درد زانو بود که آن ها را به دو گروه 16 و 17 نفره تقسیم کرد. تمام این افراد میانگین سنی 58.3 داشتند. گروه 16 نفره با دارونما و گروه 17 نفره با هیالورونیک اسید در طول 8 هفته مورد آزمایش قرار گرفتند. نتیجه ی آن بعد از اتمام اینگونه بود که کسانی که هیالورونیک اسید مصرف کردند بهبود قابل توجهی در درد زانو و سفتی نسبت به دارونما داشت.

ساتو تشخیص دیگری که مطالعات و آزمایشات متعددی بر روی درد زانو و مفاصل انجام می دهد. ساتو آخرین آزمایشات خود را بر روی 37 نفر انجام داد که 20 نفر از آن ها هیالورونیک اسید و 17 نفر از دارونما به مدت 8 هفته مصرف کردند بعد از اتمام دوره مصرفی آزمایشات گویای این بود که هیالورونیک اسید تاثیر بیشتری به دارونما دارد.

کوهورت در اسپانیا بر روی 69 آزمایشاتی انجام داد. در این آزمایش از داروهایی به اسم پاراستامول (داروی ضد درد) و سینوویت که درصدی هیالورونیک اسید دارد را هر روز به مدت 6 ماه تجویز کرد. اولترا سونوگرافی نشان داد که دوره سینوویت تاثیرگذاری بیشتری نسبت به پاراستامول دارد.

مکانیسم درمان با کپسول های هیالورونیک اسید ، قرص هیالورونیک اسید ، بهبود استئوآرتریت با مکمل هیالورونیک اسید ، مکمل هیالورونیک اسید، hyaluronic

در بین سال های 2010 تا 2015 هشت کارآزمایی بالینی گزارش شده است که نشان می دهد علاقه به مصرف مواد مخدر در کشورهای توسعه یافته بیشتر است.

در سال 2010 زاگااوکا بر روی 40 بیمار ژاپنی با درد زانو با میانگین سنی 69.9 سال 200نفر دارونما و 20 نفر هیالورونیک را به مدت 4 ماه هر روز 1800 میلی گرم مصرف کردند نتیجه نشان دهنده این بود که افرادی که هیالورونیک اسید مصرف کردند در آزمایشات ارتوپدی  بهبودی قابل توجهی نسبت به دارونما داشتند.

 

نشان داد که قدرت عضلانی در گروه بیماران در مقایسه با گروه دارونما به طور معنی‌داری بیشتر بود ( p = 0.001). . نتایج نشان داد که بیان ژن های متابولیسم گلیکواسامینوگلیکان و پویایی ماتریس خارج سلولی بین گروه های HA و پلاسبو متفاوت است. نتیجه گیری شد که تفاوت های بیان ژن باعث افزایش درد زانو و قدرت عضلانی در گروه HA شد.

در سال 2015، نلسون و همکاران [45] 40 بیمار مبتلا به استئوآرتریت زانو (VAS> 50 میلی متر، گروه هیالورونیک اسید=21 نفر، گروه دارونما=19 نفر، میانگین سنی 61.0 سال) برای درمان به گروه اول هیالورونیک اسید خوراکی در 80 میلی گرم در روزداده شد و به گروه دوم دارونما به مدت 3ماه داده شد. (مقدار HA 56 میلیگرم / روز) در گروه هیالورونیک اسید در مقایسه با گروه دارونما، بهبود قابل توجهی در VAS، نمره WOMAC و نمره درد WOMAC مشاهده شد. (05/0> p)

 

تجزیه و تحلیل مایع سرم و سینوویال نشان داد که سطح سیتوکین التهابی در گروه دارونما به میزان قابل توجهی افزایش می یابد (05 / 0P <) و در گروه HA به طور معنی داری کاهش می یابد (05 / 0p <). با توجه به برادیکینین که مربوط به التهاب و درد و لپتین است که با OA ناشی از چاقی مرتبط است، میزان این دو ماده در گروه HA به طور معنی داری کمتر از گروه دارونما بود (05/0> p).

در سال 2015، جانسن و همکاران [46] یک مطالعه انجام شد که در آن 72 بیمار مبتلا به OA زانو (گروه HA، 37 = n، گروه پلاسبو، 35 نفر، میانگین سنی 47/2 سال) یک مخلوط مایع هیدروژنی یا پلاسبو برای 4 هفته تجویز شدند. برای 2 هفته اول، مخلوط HA در 45 میلی لیتر در روز (مقدار HA، 225 میلی گرم در روز) داده شد و در 2 هفته بعد، 30 میلی لیتر در روز (مقدار HA، 150 میلی گرم در روز) داده شد. پس از 2 هفته مصرف، درد زانو به وسيله VAS مورد ارزيابي قرار گرفت و در گروه HA به طور معني داري بهبود يافت (05 / 0p <). برعکس، بهبود درد زانو در گروه دارونما ثبت نشده است. بنابراین، HA دهانی می تواند درد زانو را کاهش دهد

آنالیز مایع مفصلی نشان داد که سطح سیتوکین های التهابی در گروه دارونما به طور معنی‌داری افزایش یافت ( p &lt؛ ۰.۰۵ ) .در خصوص برادی کینین که مربوط به التهاب و درد است و لپتین که مربوط به OA است ، سطوح هر دو ماده در گروه هیالورونیک اسید نسبت به گروه دارونما به طور قابل‌توجهی پایین‌تر بود ( p &lt؛ ۰.۰۵ ) . میزان گردش کار در گروه hyaluronic acid به طور معنی‌داری در مقایسه با گروه دارونما کاهش یافت ( p = = ) در نتیجه این گزارش نشان داد که دریافت دهانی hyaluronic acid برای درمان بیماران چاق با OA مفید است .در سال ۲۰۱۵ ، جنسن و همکاران مطالعه‌ای را انجام دادند ۷۲ بیمار به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند .برای دو هفته اول ، مخلوط hyaluronic acid در ۴۵ روز ( HA / day ) داده شد ، در ۳۰ mL روزانه داده شد .پس از ۲ هفته مصرف ، درد زانو با استفاده از یک VAS به طور معنی‌داری در گروه hyaluronic acid بهبود یافت ( p &lt؛ ۰.۰۵ ) .اما برعکس ، هیچ بهبودی در درد زانو در گروه دارونما ثبت نشد .بنابراین hyaluronic acid شفاهی می‌تواند درد زانو را تسکین دهد .در میان تمام مطالعات انجام‌شده در مورد آزمایشات از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ ، علایم مرتبط با synovitis ، عمدتا درد [ ۳۳ ، ۳۹ ، ۴۱ ، ۴۶ ] ؛چهار اقدام برای تسکین افیوژن سینوویال یا التهاب ( ۳۸ ، ۴۳ ) ؛برای بهبود قدرت عضلانی زانو ، سه اقدام انجام شد .مطالعاتی که از مخلوط حاوی hyaluronic acid و سایر اجزا استفاده می‌کردند امکان این که اجزای دیگر بر درد زانو تاثیر بگذارند را رد نمی‌کنند . با این حال ، مطالعاتی که از hyaluronic acid بسیار خالص ( بیش از ۹۷ % ) استفاده کردند ، تاثیر مفید روی درد زانو را گزارش کردند .بنابراین hyaluronic acid به صورت قرص یا کپسول می‌تواند درد زانو را بهبود بخشد .واضح است که زنان بیشتر نسبت به مردان در مطالعات آزمایشگاهی ذکر شده در بالا ( نسبت به مردان ۴۳ % ، ماده‌ها ۵۷ % ) وجود دارند .با این حال ، هر مطالعه شامل یک نسبت جنسیتی برای گروه‌های hyaluronic acid و پلاسبو بود.به طور کلی ، تعداد بیماران زن OA بزرگ‌تر از تعداد مردان بود .این احتمالا به این دلیل است که زنان ماهیچه‌های کمتری نسبت به مردان دارند و بنابراین بار بر روی زانو افزایش می‌یابد.گزارش شده‌است که hyaluronic acid توسط استروئیدهای تخمدانی تنظیم شده ‌است .اما هنوز مشخص نیست که آیا دریافت شفاهی hyaluronic acid بر تعادل هورمونی تاثیر می‌گذارد یا نه . این نیازمند تحقیقات بیشتر است.hyaluronic acid در بین مطالعات انجام‌شده از جمله ۴۸ میلی‌گرم در روز به مدت ۲ هفته تفاوت دارد . بنابراین ، تحقیقات بیشتری برای روشن کردن حداقل دوز موثر و حداقل دوره دریافت hyaluronic acid مورد نیاز است .

ایمنی هیالورونیک اسید

 

تاج ماکیان که دارای هیالورونیک اسید بسیار غلیظ است که در آلمان ، فرانسه و چین مصرف می شود .در ژاپن ، مکمل‌های غذایی هیالورونیک اسید از سال ۱۹۹۲ در دسترس قرار گرفته‌اند. هیالورونیک اسید یک ماده خام سالم از منابع غذایی جدید است که در چین ، به عنوان یک افزودنی غذایی و در کره یک غذای کاربردی سالم ، و در ژاپن به عنوان افزودنی غذایی مورد تایید قرار گرفته‌است . اسید هیالورونیک در کشورهایی مانند آمریکا ، کانادا ، ایتالیا و بلژیک نیز فروخته می‌شود و هیچ رویدادی ناشی از نامطلوب بودن اسید گزارش نشده است .چندین مطالعه ایمنی در HA(هیالورونیک اسید) انجام شده‌است ( جدول ۲) .هیچ عوارض جانبی در مطالعات سمیت تک دوز مشاهده نشد [ ۴۸ ] ، مطالعات سمیت دوزهای تکراری [ ۵۱ ] .آزمون‌های سمیت زاد و ولد [ ۶۲ ] ، تست‌های جهش زایی [ ۷۰ ] ، و مطالعات آنتی ژنیسیته [ ۷۵ ،۷۶[.گزارش شده است هیالورونیک اسید خارجی ،مانند آنچه که ما تولید می کنیم برای سلول های سرطانی انسان ایجاد خطر نمی کند. ] ۷۷[  در یک مطالعه ی بالینی 12 ماهه هیچ رویداد نامطلوبی که مرتبط با هیالورونیک اسید باشد مشاهده نکرد. هیالورونیک اسید خوراکی توسط بافت های بدن مورد استفاده قرار میگیرد و تقریبا ۹۰ % از هیالورونیک اسیدخارجی متابولیزه شده و از طریق ادرار دفن می شوند. بنابراین ، پلی‌ساکارید در سطوح زیادی از بدن تجمع نمی‌یابد .هیچ رویداد نامطلوبی در هیچ یک از آزمایشات بالینی ذکر شده وجود نداشت [ ۳۴ ۴۴[.براساس این عوامل ، هیالورونیک اسید می‌تواند به عنوان یک مواد غذایی ایمن در نظر گرفته شود .

 

پایان

 

 جمعیت در سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است .علاوه بر درمان پزشکی ، خوددرمانی معمولا برای کاهش بار بیمار و افزایش QOL انجام می‌شود اسید هیالورونیک یک ماده خام سالم است و تاثیر آن در تسکین درد زانو در چندین آزمایش بالینی نشان‌داده شده‌است. هیالورونیک اسید به عنوان مکمل غذایی ، اثرش خفیف است و هیچ عارضه جانبی ندارد .با استفاده از این ویژگی‌ها ، مکمل‌های رژیمی حداقل امکان درمان و پیش‌گیری از شرایط جدی در بیماران مبتلا به درد OA را فراهم می‌کنند. هیالورونیک اسید به عنوان راهی برای درمان درد زانو می باشد که توسط بیماران مورد استفاده قرارمی گیرد.

 

اختصار HA : هیالورونان ؛IL - ۱۰ : اینترلوکین ۱۰ ؛JKOM : استئوآرتریت زانو ژاپنی .LD۵۰ : دوز کشنده ۵۰ % MW : وزن مولکولی متوسط N / A : در دسترس نیست ؛NOAEL : اثر جانبی Adverse سطح ؛OA : استئوآرتریت ؛PCT : پاراستامول ؛SF - ۳۶ TLR - ۴ : تول ۴ ؛ WOMAC : Ontario غربی و دانشگاه‌های مک مس‌تر .علایق رقابتی نویسندگان اعلام می‌کنند که هیچ منافع رقابتی ندارند .مشارکت‌های نویسندگان

 

منبع

 

1. Centers for disease control and prevention. Prevalence of arthritis-United

States, 1997. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2001;50:334–6.

2. Peyron JG, Balazs EA. Preliminary clinical assessment of Na-hyaluronate

injection into human arthritic joints. Pathol Biol. 1974;22:731–6.

3. Nakamura H, Nishioka K. Effects of glucosamine/chondroitin supplement on

osteoarthritis: involvement of PGE2 and YKL-40. Jpn J Joint Dis. 2002;11:

175–84.

4. Dennis Y, Wen MD. Intra-articular hyaluronic acid injections for knee

osteoarthritis. Am Fam Physician. 2000;62:565–70.

5. Bucci RL, Turpin AA. Will the real hyaluronan please stand up. JAN. 2004;54

6. Fraser JR, Laurent TC, Laurent UB. Hyaluronan: its nature, distribution,

functions and turnover. J Intern Med. 1997;242:27–33.

7. Laurent TC, Fraser JR. Hyaluronan. FASEB J. 1992;6:2397–402.

8. Balazs EA, Watson D, Duff IF, Roseman S. Hyaluronic acid in synovial fluid. I.Molecular parameters of hyaluronic acid in normal and arthritic human

fluids. Arthritis Rheum. 1967;10:357–76.

9. Seror J, Merkher Y, Kampf N, Collinson L, Day AJ, Maroudas A, et al. Articular

cartilage proteoglycans as boundary lubricants: structure and frictional

interaction of surface-attached hyaluronan and hyaluronan–aggrecan

complexes. Biomacromolecules. 2011;12:3432–43.

10. Bagga H, Burkhardt D, Sambrook P, March L. Longterm effects of

intraarticular hyaluronan on synovial fluid in osteoarthritis of the knee. J

Rheumatol. 2006;33:946–50.

11. Shimizu C, Kubo T, Hirasawa Y, Coutts RD, Amiel D. Histomorphometric and

biochemical effect of various hyaluronans on early osteoarthritis. J

Rheumatol. 1998;25:1813–9.

12. Listrat V, Ayral X, Patarnello F, Bonvarlet JP, Simonnet J, Amor B, et al.

Arthroscopic evaluation of potential structure modifying activity of

hyaluronan (Hyalgan) in osteoarthritis of the knee. Osteoarthritis Cartilage.

1997;5:153–60.

13. Ghosh P, Holbert C, Read R, Armstrong S. Hyaluronic acid (hyaluronan) in

experimental osteoarthritis. J Rheumatol Suppl. 1995;43:155–7.

14. Schiavinato A, Lini E, Guidolin D, Pezzoli G, Botti P, Martelli M, et al.

Intraarticular sodium hyaluronate injections in the Pond-Nuki experimental

model of osteoarthritis in dogs. II. Morphological findings. Clin Orthop Relat

Res. 1989;241:286–99.

15. Yoshimi T, Kikuchi T, Obara T, Yamaguchi T, Sakakibara Y, Itoh H, et al.

Effects of high-molecular-weight sodium hyaluronate on experimental

osteoarthrosis induced by the resection of rabbit anterior cruciate ligament.

Clin Orthop Relat Res. 1994;298:296–304.

16. Sakakibara Y, Miura T, Iwata H, Kikuchi T, Yamaguchi T, Yoshimi T, et al.

Effect of high-molecular-weight sodium hyaluronate on immobilized rabbit

knee. Clin Orthop Rel Res. 1994;299:282–92.

17. Fu LL, Maffulli N, Chan KM. Intra-articular hyaluronic acid following knee

immobilisation for 6 weeks in rabbits. Clin Rheumatol. 2001;20(2):98–103.

18. Yoshioka M, Shimizu C, Harwood FL, Coutts RD, Amiel D. The effects of

hyaluronan during the development of osteoarthritis. Osteoarthritis

Cartilage. 1997;5:251–60.

19. Shimizu C, Yoshioka M, Coutts RD, Harwood FL, Kubo T, Hirasawa Y, et al.

Long-term effects of hyaluronan on experimental osteoarthritis in the rabbit

knee. Osteoarthritis Cartilage. 1998;6:1–9.

20. Wenz W, Breusch SJ, Graf J, Stratmann U. Ultrastructural findings after

intraarticular application of hyaluronan in a canine model of arthropathy. J

Orthop Res. 2000;18:604–12.

21. Frizziero L, Govoni E, Bacchini P. Intra-articular hyaluronic acid in the

treatment of osteoarthritis of the knee: clinical and morphological study.

Clin ExpRheumatol. 1998;16:441–9.

22. Pasquali Ronchetti I, Guerra D, Taparelli F, Boraldi F, Bergamini G, Mori G, et

al. Morphological analysis of knee synovial membrane biopsies from a

randomized controlled clinical study comparing the effects of sodium

hyaluronate (Hyalgan) and methylprednisolone acetate (Depomedrol) in

osteoarthritis. Rheumatology. 2001;40:158–69.

23. Guidolin DD, Ronchetti IP, Lini E, Guerra D, Frizziero L. Morphological

analysis of articular cartilage biopsies from a randomized, clinical study

comparing the effects of 500–730 kDa sodium hyaluronate (Hyalgan) and

methylprednisolone acetate on primary osteoarthritis of the knee.

Osteoarthritis Cartilage. 2001;9:371–81.

24. Maniwa S, Ochi M, Motomura T, Nishikori T, Chen J, Naora H. Effects

of hyaluronic acid and basic fibroblast growth factor on motility of

chondrocytes and synovial cells in culture. Acta Orthop Scand.

2001;72:299–303.

25. Asari A, Miyauchi S, Matsuzaka S, Ito T, Kominami E, Uchiyama Y. Molecular

eight-dependent effects of hyaluronate on the arthritic synovium. Arch

Histol Cytol. 1998;61:125–35.

26. Day R, Brooks P, Conaghan PG, Petersen M. A double blind,

randomized, multicenter, parallel group study of the effectiveness and

tolerance of intraarticular hyaluronan in osteoarthritis of the knee. J

Rheumatol. 2004;31:775–82.

27. Santangelo KS, Johnson AL, Ruppert AS, Bertone AL. Effects of hyaluronan

treatment on lipopolysaccharide-challenged fibroblast-like synovial cells.

Arthritis Res Ther. 2007;9:R1.

28. Ikeda K. Changes in synovial fluid markers and clinical effects after intraarticular

injection of sodium hyaluronate : with particular reference to the

anti-inflammatory effect in terms of prostaglandin E2 concentration. Tokyo

Women's Medical University. 1998;68:22–36 (in Japanese).

29. Hisada N, Satsu H, Mori A, Totsuka M, Kamei J, Nozawa T, et al. LowMolecular-Weight

Hyaluronan Permeates through Human Intestinal Caco-2

Cell Monolayers via the Paracellular Pathway. Biosci Biotechnol Biochem.

2008;72:1111–4.

30. Kurihara H, Kawada C, Yoshida H, Kimura M, Kanemitsu T, Masuda Y, et al.

Absorption and effect on the skin of oral hyaluronan, 14th Scientific

meeting of Japanese society of anti-aging medicine. 2014 (in Japanese).

31. Ishibashi G, Yamagata T, Rikitake S, Takiguchi Y. Digestion and fermentation

of hyaluronic acid. Journal for the integrated study of dietary habits. 2002;

13(2):107–11 (in Japanese).

32. Balogh L, Polyak A, Mathe D, Kiraly R, Thuroczy J, Terez M, et al. Absorption,

uptake and tissue affinity of high-molecular-weight hyaluronan after oral

administration in rats and dogs,”. J Agric Food Chem. 2008;56:10582–93.

33. Asari A, Kanemitsu T, Kurihara H. Oral administration of high molecular

weight hyaluronan (900 kDa) controls immune system via Toll-like receptor

4 in the intestinal epithelium. J Biol Chem. 2010;285:24751–8.

34. Hatayama T, Nagano M, Yamaguchi N, Kumagai S, Ohnuki K. The effect of a

supplement on knee pain and discomfort evaluated by visual analogue

scale(VAS): a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Kenkoshien.

2008;10:13–7 (in Japanese).

35. Kalman DS, Heimer M, Valdeon A, Schwartz H, Sheldon E. Effect of a natural

extract of chicken combs with a high content of hyaluronic acid (HyalJoint®)

on pain relief and quality of life in subjects with knee osteoarthritis: a

pilot randomized double-blind placebo-controlled trial. Nutr. J.. 2008;7

36. Iwaso H, Sato T. Examination of the efficacy and safety of oral

administration of Hyabest® (J)-highly-pure hyaluronic acid for knee joint

pain. J Jpn Soc Clin Sports Med. 2009;58:566–72 (in Japanese).

37. Sato T, Iwaso H. An Effectiveness study of hyaluronic acid Hyabest® (J) in

the treatment of osteoarthritis of the knee on the patients in the United

State. J New Rem & Clin. 2009;58:551–8.

38. Möller I, Martinez-Puig D, Chetrit C. Oral administration of a natural extract

rich in hyaluronic acid for the treatment of knee OA with synovitis: a

retrospective cohort study. Clin Nutr Suppl. 2009;4:171–2.

39. Nagaoka I, Nabeshima K, Murakami S, Yamamoto T, Watanabe K, Tomonaga

A, et al. Evaluation of the effects of a supplementary diet containing

chicken comb extract on symptoms and cartilage metabolism in patients

with knee osteoarthritis. Exp Ther Med. 2010;1:817–27.

40. Yoshimura M, Aoba Y, Watari T, Momomura R, Watanabe K, Tomonaga A, et

al. Evaluation of the effect of a chicken comb extract-containing

supplement on cartilage and bone metabolism in athletes. Exp Ther Med.

2012;4:577–80.

41. Tashiro T, Seino S, Sato T, Matsuoka R, Masuda Y, Fukui N. Oral

administration of polymer hyaluronic acid alleviates symptoms of knee

osteoarthritis: a double-blind, placebo-controlled study over a 12-month

period. Sci. World J.. 2012;doi:10.1100/2012/167928.

42. Martinez-Puig D, Möller I, Fernández C, Chetrit C. Efficacy of oral

administration of yoghurt supplemented with a preparation containing

hyaluronic acid (Mobilee™) in adults with mild joint discomfort: a

randomized, double-blind, placebo controlled intervention study. Mediterr J

Nutr Metab. 2013;6:63–8.

43. Moriña D, Solà R, Valls RM, López de Frutos V, Montero M, Giralt M, et al.

Efficacy of a Low-fat Yogurt Supplemented with a Rooster Comb Extract on

Joint Function in Mild Knee Pain Patients: A Subject-level Meta-analysis. Ann

Nutr Metab. 2013;63:1386.

44. Sánchez J, Bonet ML, Keijer J, van Schothorst EM, Mölller I, Chetrit C, et al.

Blood cells transcriptomics as source of potential biomarkers of articular

health improvement: effects of oral intake of a rooster combs extract rich in

hyaluronic acid. Genes Nutr. 2014;9:417.

45. Nelson FR, Zvirbulis RA, Zonca B, Li KW, Turner SM, Pasierb M, et al. The

effects of an oral preparation containing hyaluronic acid (Oralvisc®) on

obese knee osteoarthritis patients determined by pain, function, bradykinin,

leptin, inflammatory cytokines, and heavy water analyses. Rheumatol Int.

2015;35:43–52.

46. Jensen GS, Attridge VL, Lenninger MR, Benson KF. Oral intake of a liquid

high-molecular-weight hyaluronan associated with relief of chronic pain

and reduced use of pain medication: results of a randomized, placebocontrolled

double-blind pilot study. J Med Food. 2015;18:95–101.

47. Raheem KA, Marei WF, Mifsud K, Khalid M, Wathes DC, Fouladi-Nashta AA.

Regulation of the hyaluronan system in ovine endometrium by ovarian

steroids. Reproduction. 2013;145:491–504.

48. Nagano K, Goto S, Abe Y, Yamaguchi T. Acute toxicity test of sodium

hyaluronate. Jpn Pharmacol Ther. 1984;12:37–45 (in Japanese).

49. Wakizawa Y, Eiro H, Matsumoto H, Yamagi M, Yoshihara K, Kuramoto M, et

al. Acute toxicity study of sodium yaluronate(SL-1010) in mice. Jpn

Pharmacol Ther. 1991;19:7–12 (in Japanese).

50. Morita H, Kawakami Y, Shimomura K, Sunaga M. Acute toxicity study of

sodium yaluronate(SL-1010) in rats and dogs. Jpn Pharmacol Ther. 1991;19:

13–8 (in Japanese).

51. Morita H, Kawakami Y, Suzuki S, Hirata M, Koizumi H. Thirteen-week

subcutoneous toxicity study on sodium hyaluronate(SL-1010) with 4-week

recovery test in rats. Jpn Pharmacol Ther. 1991;19:19–52 (in Japanese).

52. Morita H, Shimomura K, Suzuki S, Hirata M, Koizumi H. Thirteen-week

subcutoneous toxicity study on sodium hyaluronate(SL-1010) with 4-week

recovery test in dogs. Jpn Pharmacol Ther. 1991;19:53–80 (in Japanese).

53. Yang G, Zhang T, Guo X, Qu B, Song Y. Toxicological test on calcium

hyaluronate. Food and Drug. 2009;11:46–8 (in Chinese).

54. Tan H, Zhao P, Ma Y, Li F, Fu W, He L, et al. Study on toxicology of sodium

hyaluronate. Applied Prev Med. 2008;14:296–9 (in Chinese).

55. Guo F, Gao P, Geng G, Wang H, Liu H, Zhi Y, et al. Study on toxicology of

sodium hyaluronate. Chinese J Biochem Pharm. 2010;31:316–9 (in Chinese).

56. Oe M, Yoshida T, Kanemitsu T, Matsuoka R, Masuda Y. Repeated 28-day oral

toxicological study of hyaluronic acid in rats. Pharmacometrics. 2011;81:11–

21 (in Japanese).

57. Takahashi J, Seto A, Ishizuka T, Kimura K, Koyama M, Kashiwabara J, et al.

Repeated 90-day oral toxicological study of hyaluronic acid in rats. Jpn J

Med Pharm Sci. 1985;13:1458–79 (in Japanese).

58. Hasegawa T, Miyoshi K, Nomura A, Nakazawa M. Subacute toxicity test on

sodium hyaluronate(SPH) in rats by intraperitoneal Administration for

3 months and recovery test. Pharmacometrics. 1984;28:1021–40 (in

Japanese).

59. Kato T, Nakajima S, Kurihara H, Asari A, Sekiguchi T, Sunose A. Preliminary

study for the toxicity study on sodium hyaluronate(Na-HA) in rats by

repeated oral administration for 13 weeks. The Clinical Report. 1993;27:

5809–30.

60. Ishihara M, Inoue T, Ishiyama Y, Sakata T, Ichikawa A, Funahashi N, et al.

Toxicity study on sodium hyaluronate(Na-HA) in Rats by repeated oral

administration for 90 days followed by 28-day recovery study.

Pharmacometrics. 1996;51:97–113.

61. Miyoshi K, Hasegawa T, Nakazawa M. Chronic toxicity test on sodium

hyaluronate(SPH) in beagle dogs by intra-articular administration for

6 months and recovery test (1) General findings. Pharmacometrics. 1985;29:

49–81 (in Japanese).

62. Ono C, Iwama A, Nakajima Y, Kitsuya A, Nakamura T. Reproductive and

developmental toxicity study on sodium hyaluronate(SH)-(1)Study on

subcutaneous administration to rats during the period of organogenesis-.

Jpn Pharmacol Ther. 1992;20:11–26 (in Japanese).

63. Ono C, Fujiwara Y, Koura S, Tsuchida H, Nakamura T. Reproductive and

developmental toxicity study on sodium hyaluronate(SH)-(2)Study on

subcutaneous administration to rats prior to and in the early stages of

pregnancy-. Jpn Pharmacol Ther. 1992;20:27–35 (in Japanese).

64. Ono C, Ishitobi H, Kuzuoka K, Konagai S, Nakamura T. Reproductive and

developmental toxicity study on sodium hyaluronate(SH)-(3)Study on

subcutaneous administration to rats during the perinatal and lactation

period-. Jpn Pharmacol Ther. 1992;20:37–50 (in Japanese).

65. Guo F, Geng G, Wang H, Liu H, Zhi Y. Teratogenicity test of sodium

hyaluronate. Food Drug. 2010;12:321–3 (in Chinese).

66. Tanaka C, Sasa H, Hirama S, Inaba T, Tokunaga S, Eiro H, et al. Reproductive

and divelopmental toxicity studies of sodium hyaluronate(SL-1010)(I)-

Fertility study in rats-. Jpn Pharmacol Ther. 1991;19:81–92 (in Japanese).

67. Tanaka C, Sasa H, Hirama S, Inaba T, Tokunaga S, Eiro H, et al. Reproductive

and divelopmental toxicity studies of sodium hyaluronate(SL-1010)(II)-

Teratogenicity study in rats-. Jpn Pharmacol Ther. 1991;19:93–110 (in

Japanese).

68. Wada K, Hashimato Y, Mizutani M, Chiaki T. Reproductive and divelopmental

toxicity studies of sodium hyaluronate(SL-1010)(III)-Teratogenicity study in

rabbits-. Jpn Pharmacol Ther. 1991;19:111–9 (in Japanese).

69. Tateda C, Nagaoka S, Nagai T, Nakamura T. Reproductive and

developmental toxicity study on sodium hyaluronate(SH)-(4)Study on

subcutaneous administration to rabbits during the period of

organogenesis-. Jpn Pharmacol Ther. 1992;20:51–8 (in Japanese).

70. Sugiyama C, Yagame O. Mutagenicity tests on sodium hyaluronate(SL-1010)(I)-

Reverse mutation test in bacteria-. Jpn Pharmacol Ther. 1991;19:177–81

(in Japanese).

71. Sugiyama C, Kobayashi H. Mutagenicity tests on sodium hyaluronate(SL-1010)(II)-

In vitro cytogenetic test-. Jpn Pharmacol Ther. 1991;19:183–91 (in Japanese).

72. Onishi M, Nagata T, Saigou K, Sameshima H, Nagata R. Mutagenicity studies

of sodium hyaluronate(SH). Jpn Pharmacol Ther. 1992;20:65–72 (in

Japanese).

73. Hara T, Horiya N, Katoh M, Shibuya T. Micronucleus test in mice on sodium

hyaluronate(SL-1010). Jpn Pharmacol Ther. 1991;19:193–7 (in Japanese).

74. Aruga F, Miwa Y, Fuzimura T, Ohta S. Micronucleus test of sodium

hyaluronate(SH) with mice. Jpn Pharmacol Ther. 1992;20:73–5 (in Japanese).

75. Takemoto M, Ohzone Y, Asahi K. Antigenicity test of sodium

hyaluronate(SH). Jpn Pharmacol Ther. 1992;20:59–64 (in Japanese).

76. Kameji R, Itokawa S, Yamawaki C, Tsujita K, Hara Y, Shukunobe K.

Antigenicity tests on sodium hyaluronate(SL-1010) in rabbit. Jpn Pharmacol

Ther. 1991;19:159–75 (in Japanese).

77. Seino S, Takashita F, Asari A, Masuda Y, Kunou M, Ochiya T. No Influence of

exogenous hyaluronan on the behavior of human cancer cells or

endothelial cell capillary formation. J Food Sci. 2014;79:1469–75.

78. Oe M, Mitsugi K, Odanaka W. Orally Administered Hyaluronic Acid Migrates

into the Skin of Rats. Sci World J. 2014;2014:378024.

 

 

 

 

 مقاله به زبان انگلیسی

صفحه توییتر آویژه
صفحه اینستاگرام آویژه
کانال تلگرام آویژه
صفحه فیسبوک آویژه

فروش مستقیم از داروخانه سودمند و ارسال رایگان از داروخانه سودمند

موبایل ( پاسخگو سریع مشاوره و فروش 9 صبح الی 11 شب حتی ایام تعطیل ) :

09012589134

 مشاوره و فروش : 86072181 -  86072170

فاکس : 86072643

آدرس ایمیل : info@ateph.ir

آدرس شرکت آویژه : تهران ، خیابان میرزای شیرازی ، خیابان فریدون نژادکی پلاک 32

داروخانه سودمند ساعت 16 الی 21  : بزرگراه یادگار امام ، پایین تر از خیابان آزادی ، تقاطع خیابان هاشمی ، ضلع شمال غربی

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت آویژه تجارت فارمد می  باشد.

طراحی و پشتیبانی توسط گروه فنی مهندسی همگام

Copyright © 2017. All Rights Reserved.

آویژه تجارت فارمد